Twoje dziecko spędza godziny scrollując ekran telefonu i masz przekonanie, że oceny jakie przynosi ze szkoły nie są odzwierciedleniem jego umiejętności i potencjału? Chciałbyś, żeby „wzięło się do roboty”, ale gdy tylko próbujesz je zaangażować do nauki, ono jeszcze bardziej się buntuje? Zastanawiasz się jak pomóc dziecku w nauce w sposób realny? Powiemy ci co robić, gdy dziecko nie chce się uczyć.

Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce?

Kochasz swoje dziecko i chcesz dla niego jak najlepiej. Dlatego też, nie możesz bezczynnie patrzeć na to, jak opuszcza się w nauce. Boisz się, że może to skończyć się kłopotami w przyszłości. Lęk o dzieci jest czymś zupełnie naturalnym. Jest wręcz wyrazem twojej troski, miłości, oddania.

Uświadom sobie, dlaczego chcesz pomóc dziecku

Zobacz, jak wiele niespełnionych ambicji przekłada się na dzieci. Czy nie przerzucasz na swoje pociechy złego nastroju, czy żalu o to, że sam nie miałeś możliwości takiej edukacji, jaką dzieci mają obecnie? Uświadom sobie powód, dla którego chcesz pomóc dziecku. Zapytaj siebie – czy jest to miłość, czy twoje niespełnione ambicje? Powiedz swojemu dziecku: „Kasiu (…),ZALEŻY MI NA TOBIE”.

Doceniaj postępy

Dziecko chce czuć się doceniane. Potrzebuje wiedzieć, że dostrzegasz jego starania. To wzmacnia w nim jego poczucie wartości. To co dziecko myśli o sobie, czy wierzy w siebie i w swoje możliwości, przekłada się bezpośrednio na efektywność jego działania. Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dziecku w nauce, z pewnością słowa pochwały będą dobrym wyborem.

Stwarzaj atmosferę do nauki

Zupełnie inaczej będzie przyswajało wiedzę dziecko wychowujące się w domu pełnym krzyku, krytyki, napięcia, nadmiernych oczekiwań, presji, niż dziecko odczuwające spokój, mające przestrzeń na bycie sobą, na mówienie o uczuciach. Dom jest dla dziecka największą przestrzenią do jego rozwoju.

Ucz się z dzieckiem, ale nie wyręczaj

Zdarza się, że jako rodzice nie masz czasu i siły na przekomarzanie się z dzieckiem i wolisz odrobić zadanie za nie. Ważne jest twoje wsparcie przy nauce – dzięki niemu, dziecko czuje się ważne i zrozumiane, nie możesz jednak dziecka wyręczać. Wówczas, odbierasz mu szansę na rozwój i nie rozwiązujesz realnie problemu, a wręcz pogłębiasz go. Skuteczną formą we wspólnej nauce z dzieckiem jest dodanie do niej elementu zabawowego. To urozmaica naukę i pomaga dziecku skupić uwagę na zadaniu.

Patrz głębiej

Chciałbyś jak najszybciej zmienić zachowanie dziecka, zakładając, że przyczyną jego jest lenistwo. Często jednak, trudność leży gdzieś głębiej. Zachowanie może być okryte różnymi zranieniami, żalami, trudnymi stanami emocjonalnymi, problemami w relacjach i tak dalej. Być może twoje dziecko walczy z czymś „od środka”, co przekłada się na brak motywacji do nauki. Być może zmaga się z problemem, który wymaga pomocy. Być może potrzebuje docenienia. Funkcje poznawcze, takie jak procesy uwagi, koncentracji, pamięci, są ściśle powiązane z naszymi doświadczeniami emocjonalnymi.

Nie bój się udać się z dzieckiem do specjalisty

Czasem, problem w nauce może być głębszy i bardziej skomplikowany. Wówczas, pamiętaj, że istnieje ktoś taki jak psycholog – osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i narzędzia, aby pomóc w sytuacji, gdy dziecko nie chce się uczyć. Psycholog to specjalista, który fachowo oceni źródło zachowań twojej pociechy, a w przypadku podejrzeń zaburzenia na tle funkcji biologicznych, jak np. zaburzenia integracji sensorycznej, czy zaburzenia funkcji wzrokowej, przekieruje je do odpowiedniego specjalisty.

Jak pomóc dziecku, które zamyka się w sobie?

Być może zauważasz, że oprócz tego, że twoje dziecko nie chce się uczyć, z reguły spędza czas samotnie. Narzeka na trudności z komunikacją z rówieśnikami i nauczycielami w szkole. Nie ma przyjaciół i niechętnie uczęszcza na lekcje. Jest wycofane, nieśmiałe, nie potrafi o siebie zawalczyć.
Bardzo ważna w takim przypadku jest dobra komunikacja z naszą pociechą, nawiązanie z synem/córką relacji. Niestety, zdarza się i  tak, że twoje słowa kierowane do dziecka odbierane są przez nie jako atak, przez co coraz bardziej się od ciebie odsuwa, buntuje, zamyka się w sobie i czuje jeszcze większą demotywację do nauki. Prawdopodobnie, wynika to z formy komunikatów jakie tworzymy.

Nie krytykuj, lecz wzmacniaj

Zapewne istnieją sytuacje, w których nieświadomie, potępiasz swoje dziecko. Używasz słów, które być może nauczyłeś się powtarzać przez to, że sam niejednokrotnie je słyszałeś. Słów, które są przez twoją pociechę odbierane jako krytyka, jako komunikat „Jestem złym dzieckiem”. Tym sposobem, zamiast motywować swoje dziecko, podcinasz mu skrzydła. Ważne, aby nie krytykować, lecz wzmacniać, budować.

Ton głosu ma znaczenie

Zupełnie inaczej wybrzmi zdanie przepełnione troską, niż wykrzyczane ze złością. Dziecko bardzo głęboko wyczuwa ton głosu z jakim się do niego zwracasz i emocje, które ci towarzyszą. Jeśli mówisz do niego z agresją, złością, odczuwa lęk. Jeśli używasz języków miłości, czuje się wartościowe i kochane.

Nie bądź wrogiem, a sojusznikiem

Bycie rodzicem wiąże się z pewnymi prawami. Masz nad swoim dzieckiem pewną przewagę, moc. Jesteś bogatszy o lata różnych doświadczeń. Czasem jednak, możesz przesadnie wykorzystywać swoją pozycję i rozmawiać z dzieckiem z pewną wyższością w głosie. To zabija przestrzeń, aby stworzyć z dzieckiem relację opartą na więzi i zaufaniu.

Mniej mów, więcej słuchaj

Zastanawiasz się, czemu oprócz tego, że dziecko nie chce się uczyć, nie chce też z tobą rozmawiać… Problem może leżeć w tym, że tak naprawdę… ty z nim nie rozmawiasz. Myśląc, że to robisz, tak naprawdę wysyłasz mu oschłe, surowe komunikaty i nie słuchasz, co ono ma do powiedzenia. Tymczasem, kluczem jest rozmowa. Niestety, rozmowa z dziećmi, często zbuntowanymi, niedostępnymi nie należy do najprostszych rzeczy.

Tego, jak mówić, aby dzieci nas słuchały, oraz jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły, dowiesz się w najnowszym cyklu warsztatów Szkoły dla Rodziców i Wychowawców.

Jak Szkoła dla Rodziców może Ci pomóc?

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to nie tylko suche wykłady. To bezpieczna przestrzeń, w której wraz z innymi możesz ćwiczyć praktyczne umiejętności kontaktu z dziećmi. Na zajęciach dowiesz się, nie tylko jak pomóc dziecku w nauce, ale i jak nawiązać z nim głębszą więź. Warsztatowa forma Szkoły dla Rodziców i Wychowawców pozwala na efektywne przyswojenie wskazówek dotyczących wychowywania i komunikacji  z synem/córką. Dzięki niej, zauważysz poprawę relacji z twoimi dziećmi, a to może przełożyć się na ich chęć do nauki i sukcesy dydaktyczne.

Więcej o Szkole dla Rodziców i Wychowawców przeczytasz TUTAJ

Aby zapisać się na Szkołę dla Rodziców, kliknij w link: TUTAJ, napisz maila na adres: zpp-p@ostoja.szkola.pl, bądź zadzwoń pod numer: 733737578

Jeśli chcesz mieć pod ręką papierowy poradnik, który nauczy cię jak rozmawiać z dzieckiem, możesz także nabyć książkę „Szkoła dla rodziców i Wychowawców w pigułce” autorstwa Haliny Czerwińskiej.