Konflikt z dzieckiem — początek awantury, czy szansa na pogłębienie relacji z dzieckiem?

W poprzednich lekcjach mówiliśmy już m.in. o stawianiu granic i konsekwencjach. Dziś będzie jeszcze mniej przyjemnie! Ale nie uciekaj, gdy tylko usłyszysz słowo: “konflikt”. Wręcz przeciwnie, czas wysłuchać tego podcastu, aby zrozumieć, że konflikt niekoniecznie musi oznaczać trzaskanie drzwiami, awantury i przekleństwa, a może być doskonałym sposobem na pogłębienie relacji z własnym dzieckiem.

Jak to? Że konflikt pogłębia relacje? Jeszcze jak! Jednak wszystko zależy od tego, jak go poprowadzisz.

Dlatego dzisiejsza lekcja jest ogromnie wartościowa. Być może to właśnie od niej będzie zależało, czy za każdym razem, gdy Twoje zdanie będzie różniło się od zdania Twojego dziecka, będziecie się od siebie oddalać czy zbliżać.

Jesteś zdenerwowany/a, bo Twoje dziecko po raz kolejny łamie zasady? Kłamie? Nie dotrzymało słowa? Naturalnym odruchem jest krzyknąć, ukarać, rozpocząć awanturę. Jak się domyślasz — odradzamy.

“Czy naprawdę radzicie w obliczu niemiłosiernie trudnych i silnych emocji porozmawiać z dzieckiem, jak gdyby nigdy nic?” – być może zapytasz z oburzeniem.

Jednak nasza odpowiedź brzmi: Nie. Absolutnie nie zmuszaj się do rozmowy z dzieckiem w przypływie tak silnych emocji. Awantury biorą się stąd, że dwie strony są w ogromnym napięciu. Czas na CZAS. Co to znaczy? Posłuchaj!

Nie zwyciężaj siłą, udowadniając, że masz władzę! Nie bądź też bezwzględnym sędzią, który karze za każde wykroczenie. Czas na metodę debaty. Poznaj kilka sposobów na tę metodę! Metoda debaty wymaga czasu, jednak przynosi wyjątkowo dobre rezultaty!

Wysłuchaj tej lekcji i znajdź sposób na spotkanie się z własnym dzieckiem.

Pokora, ale nie uległość. Bycie konsekwentnym, ale nie upartym. Zbuduj trwałe relacje, nie dając się porwać ulotnym emocjom!

Gotowy/a na kolejną ważną lekcję? Podobał Ci się podcast? A może w jakiś sposób Cię poruszył? Koniecznie daj nam znać!

Kontakt: podcasty@ostoja.szkola.pl

Jeden podcast to zbyt mało, by zmienić sposób działania. Koniecznie zapisz się na Szkołę Dla Rodziców i Wychowawców Online.

Więcej informacji o warsztatach znajdziesz tutaj:

https://ostoja.szkola.pl/wiosenne-zajecia-w-ostoi/

https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow-online-zapisy/

https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow/

Chciałbyś wesprzeć działania Fundacji Ostoja w Nowym Sączu i rozwój naszych podcastów? – podaruj nam swój 1% podatku: https://ostoja.szkola.pl/przekaz-swoj-1/ – dokonaj dowolnej wpłaty na nr konta: NBP PARIBAS 29 1600 1462 1896 2938 9000 0001

https://ostoja.szkola.pl/kontakt/

Za wszelkie formy wsparcia serdecznie dziękujemy!