Czy Twoje dziecko jest samodzielne? Jeżeli na to pytanie odpowiadasz bez wahania twierdząco — możesz pominąć tę lekcję. Natomiast jeżeli, choć przez chwilę pojawił się w Tobie cień wątpliwości, podaruj sobie 30 minut na posłuchanie podcastu. Właśnie to 30 minut wpłynie na przyszłość Twoją i Twojego dziecka.

Uwaga! Być może zupełnie nieświadomie hamujesz dziecko w jego samodzielności. Robisz to w dobrej intencji, ale efekt wychodzi odwrotny od zamierzonego.

Jeżeli przynajmniej raz zrobiłeś/aś coś za swoje dziecko, żeby było szybciej, lepiej, skuteczniej, bez błędu — ten odcinek jest dla Ciebie!

Znajdziesz tutaj odpowiedzi na następujące pytania: Czy cieszysz się z tego, że Twoje dziecko jest samodzielne? Czy może zupełnie tego nie zauważasz lub nie doceniasz? Czy uczysz dziecko podejmowania samodzielnych decyzji, czy też decydujesz za nie uważając, że wiesz lepiej? Czy wiesz, z jakiego powodu pozbawiasz dziecko samodzielności? Wiesz jakie skutki to niesie? Po co jest samodzielność? Czemu właściwie służy? Jakie błędy popełniasz w blokowaniu dziecka? I w końcu najważniejsze: Co zrobić, żeby zachęcić dziecko do samodzielności?

Każdy rodzic chce mieć samodzielne dziecko, ale nie każdy na tę samodzielność pozwala. Kiedy przeoczysz ten moment, gdy dziecko chce zacząć wykonywać pewne czynności, czy podejmować decyzje, może okazać się, że już nigdy nie będzie wykonywało ich tak odważnie, jak wtedy. Blokowanie dziecka może przynieść tragiczne skutki. Nieustanne wyręczanie dziecka może nawet prowadzić nawet do toksycznych relacji (np. gdy 40-letni syn nie jest w stanie podjąć żadnej decyzji bez telefonu do mamy).

Rodzice boją się o bezpieczeństwa dziecka i dlatego często wyręczają je w wielu zadaniach. Ale czy na pewno chcesz, żeby Twoje dziecko wyrosło na bardzo niepewna i zależną od innych osobę? Jeżeli dotychczas nie zdawałeś sobie sprawy, jak bardzo samodzielność wiąże się z osiąganiem sukcesów w życiu, czas to sobie uświadomić! Z Haliną Czerwińską — psychologiem, pedagogiem i trenerem Szkoły dla Rodziców i Wychowawców rozmawia Katarzyna Gajdosz-Krzak.

Gotowy/a na kolejną ważną lekcję? Podobał Ci się podcast? A może w jakiś sposób Cię poruszył? Koniecznie daj nam znać!

Kontakt: podcasty@ostoja.szkola.pl

Jeden podcast to zbyt mało, by zmienić sposób działania. Koniecznie zapisz się na Szkołę Dla Rodziców i Wychowawców Online.

Więcej informacji o warsztatach znajdziesz tutaj:

https://ostoja.szkola.pl/wiosenne-zajecia-w-ostoi/

https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow-online-zapisy/

https://ostoja.szkola.pl/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow/

Chciałbyś wesprzeć działania Fundacji Ostoja w Nowym Sączu i rozwój naszych podcastów? – podaruj nam swój 1% podatku: https://ostoja.szkola.pl/przekaz-swoj-1/ – dokonaj dowolnej wpłaty na nr konta: NBP PARIBAS 29 1600 1462 1896 2938 9000 0001

https://ostoja.szkola.pl/kontakt/

Za wszelkie formy wsparcia serdecznie dziękujemy!