Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

SZKOŁA DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.
Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.
Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie program jednocześnie przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi, co (zgodnie z wynikami badań J. D. Hawkinsa) sprawia, że jest on także programem profilaktycznym.
Program w dużej części bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, żeby samemu żyć z godnością”, „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny”, „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”, „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” (Wydawnictwo Media Rodzina).
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców uczy nie tyle „metod” co budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.

Tematyka zajęć:

• Część I – Budowanie relacji dorosły − dziecko, a w tym:
  1. wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane,
  2. rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
  3. aktywne, wspierające słuchanie,
  4. motywowanie dziecka do współdziałania,
  5. modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
  6. uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i szkole,
  7. wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,
  8. budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
  9. konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.
  • Część II – Wspieranie procesu budowania wzajemnych (opartych na więzi i szacunku) relacji między dziećmi:
  1. rywalizacja i zazdrość między dziećmi,
  2. kłótnie, bójki dzieci i różne inne trudności,
  3. problem sprawiedliwości, ulubieńców i egoizmu,
  4. wpływ ról na relacje między dziećmi.
  • Część III – dla rodziców i wychowawców nastolatków uwzględniająca problemy wieku dorastania:
  1. młodzieńczy bunt,
  2. pragnienie akceptacji,